Mindenki ismeri az érzést, amikor energiaszintje lecsökken, napok óta csak ímmel-ámmal képes végezni feladatait, estére hullafáradt. Hogyan védhetjük ezt ki előre? Íme a jelei annak, hogy nem vagyunk elég aktívak.
Amikor hagyjuk magunkat lelassulni, egyre kevésbé folytatunk aktív életmódot, gyakorlatilag nem sok minden marad, ami felpörgessen, energiát adjon. A dolog előbb-utóbb érezteti hatását, nem mennek úgy a napi feladatok sem, mint korábban. Figyeljünk a jelekre, hogy megelőzzük ezt az állapotot. Mi jelzi, hogy nem vagyunk elég aktívak?
- Alacsony étvágy
Ez megnehezíti a megfelelő tápanyagok bevitelét is. Amennyiben rendszeresen mozgunk, az étvággyal nincs gondunk. Ám ha nem vagyunk aktívak, nincs étvágyunk, nem eszünk eleget a nap folyamán, és könnyen lehet, hogy a szükséges tápanyagokkal sem telítődünk fel. A testmozgás szabályozza az étvágyat - tehát ha sosem vagyunk igazán éhesek, az annak a jele, hogy nem vagyunk elég aktívak!
- Probléma a testtartással
Gyakori, hogy a kevésbé aktív embereknek gondjuk van a testtartásukkal - pedig az nemcsak azért fontos, hogy magabiztosnak érezzük magunkat, hanem a hátfájdalmak elkerülése végett is. Amennyiben küzdünk a jó testtartás kialakításával, ez azt jelenti, hogy az izmaink nem olyan erősek, mint amilyennek lenniük kéne!
- Nem izzadunk le gyorsan intenzív edzés után
Lehet, azt gondoljuk: az izzadás annak jele, hogy nem vagyunk a legfittebbek - pedig ez nem igaz. Minél fittebbek vagyunk, annál jobban működik a "hűtőrendszerünk", testünk megfelelőbben szabályozza magát. Tehát aki hamar elkezd izzadni egy intenzív edzést követően, az azt jelzi, hogy jó formában van.
- Gyakrabban fáj valamink, mint kellene
Ha észrevesszük, hogy egy kissé megerőltetőbb mozgás után napokig fájnak a tagjaink, egyértelmű, hogy nem vagyunk elég aktívak. A legtöbb ember úgy véli, hogy a túl gyakori edzés okoz fájdalmat, ez azonban nem fedi a valóságot - csak akkor, ha valóban túlhajtjuk magunkat. Problémákat az okoz, ha nem vagyunk elég fittek.
- Súlyunk lassan, folyamatosan növekszik
Az idő múlásával a testsúly elkezd felkúszni - az aktivitásunk szintje befolyásolja, hogy mennyit hízunk. A megfelelő étkezés mellett a rendszeres mozgás is nagyon fontos, hogy kordában tartsuk súlyunkat - nemcsak fenntartja az izomtömeget, de edzés után fel is pörgeti az anyagcserét, és kisebb lesz az esélye annak, hogy a testsúlyunk, testzsírunk növekedjen.
- Nem tudunk megcsinálni 30 fekvőtámaszt
Nos, ez igen árulkodó jel, különösen férfiaknál, mivel a 30 fekvőtámaszhoz megfelelő izomerővel kellene rendelkeznünk. Ha észrevesszük, hogy 20 még valahogy megy, de 30 semmiképp, lássunk hozzá az erősítéshez! Egy fitt férfinak nem lehet gondja ezzel az elvárással.
- Nem stabil vércukorszint
A rendszeres mozgás egyik legnagyobb előnye, hogy fenntartjuk segítségével a magasabb fokú inzulinérzékenységet. Tehát ha fogyasztunk is több szénhidrátot a kelleténél, nem valószínű, hogy az elraktározódik. vagy problémákat okoz a véráramban. Egyenesen az izomsejtekbe jut. Ha valaki szeretné elhárítani a diabéteszt, mozogjon rendszeresen!
- A nap végére hullafáradtak vagyunk
Sokan hiszik, hogy az intenzív mozgás okoz nagyfokú fáradtságot a nap végén, de ennek az ellenkezője igaz. Sokkal fáradtabbak lehetünk, ha csak ülünk egész nap, és napjaink inaktívan telnek. A rendszeres mozgástól energiával teltebbnek érezzük majd magunkat.
- Szívverésünk hosszabb idő után normalizálódik
Ha valaki nem elég aktív, szívverése egy megerőltetőbb esemény (pl. futás a busz után) után nem normalizálódik hosszú ideig. A fitt embereknél ez sokkal gyorsabban megtörténik. Ha még 5-10 perccel egy kis futást követően is gyorsan ver a szívünk, több mozgásra lenne szükségünk!
- Nagyon stresszesek vagyunk
Ez is figyelmeztető jel. A napi stressz enyhítésének legjobb módja a rendszeresen mozgás. A fizikai aktivitás endorfint szabadít fel a testben, és segít a jó közérzet kialakításában: megnyugszunk, stressz szintünk csökken. Egy kis gyorsgyaloglás is megteszi naponta!
Forrás: www.ma.hu